BOI

BOI

Martin Talaga, Katarína Kalivodová, Cécile da Costa

Fúze tance a tradičních lidových písní z různých regionů Slovenska rámcovaná otázkami a odpověďmi na to, co je „mužské“. Vítězný projekt Esence tance 2014.

Tělo se stalo středem zájmu tohoto století − nahé tělo, krásné tělo, změřené tělo, malá prsa, velké břicho, tlustá stehna… −, mužnost se začala měřit v obvodu bicepsu a šířce ramen. Kdysi byla silná tělesná schránka zárukou jistoty a stability, znakem, že se muž dokáže postarat o rodinu, byl totiž lovcem, bojovníkem i ochráncem. Potřebují ji muži, i když pracují v kancelářích v komfortních podmínkách?

Téma “mužství” nachází v představení Boi své vyjádření a rozvinutí do výsledného scénáře v kolektivem sdíleném prožitku, analýzou asociací vyjevovaných obrazovou kompozicí, fyzickou akcí, zvukovou a hudební strukturou. Nejde tedy o inscenování předem daného konceptu, ale o žitou přítomnost na scéně, uchovanou v co nejživější podobě, tak, aby mohla být sdílena a současně objevována i s divákem.

V současnosti vzniká za přizvání choreografa a režiséra Matěje Matějky (SK/PL) a performerky Cécile da Costa (ČR/FR) celovečerní podoba inacenace.

  • Koncept a choreografie: Martin Talaga a Katarína Kalivodová
  • Účinkují: Martin Talaga, Katarína Kalivodová, Cécile da Costa
  • www.profitart.cz

 

Recenze:

"Martin Talaga, který na sebe upozornil už v nedávných večerech HAMU, potvrdil, že je nejen šikovný tanečník, ale především talentovaný choreograf s velkou invencí a originalitou" (Eva Orcígrová, Taneční zóna, 2014).

 

Poslední tvorba

Hravost. Síla. Zábava = [PLAY] boyz Skotačíme na prknech světa